S6010RS3TP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
S6010RS3TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : Teccor®
Current - On State (It (AV)) (Max) : 6.4 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 500 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 8 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 600V 10A TO220AB
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 600 V 10 A Sensitive Gate Through Hole TO-220AB