CM400HX-24A
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
CM400HX-24A
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : IGBTMOD™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.6V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Powerex Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 2450 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 66 nF @ 10 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MOD 1200V 400A 2450W
Contact Now
IGBT Module Single 1200 V 400 A 2450 W Chassis Mount Module