Q8012LH5
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
Q8012LH5
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 110A, 120A
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : Q8012
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220
Stock : In Stock
Contact Now
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 12 A Through Hole TO-220 Isolated Tab